Smart Hous – робити чи не робити? Загрози

Розвиток технологій
Ще десять років тому думка про те, що через мобільний додаток можна контролювати світло або камеру у себе в будинку або офісі, звучала як наукова фантастика. Однак 2018 рік показав, що «розумний будинок» – це вже реальність, яку Zion Market Research оцінює в $ 53,45 мільярда до 2022 року. Під «розумним будинком» я маю на увазі місце, в якому мережа пристроїв (connected devices) виконують рутинні завдання автономно, без взаємодії з людиною. Наприклад, розумний світло може включатися, коли хтось заходить додому, а розумний термостат може змінювати температуру в кімнаті в залежності від часу доби або того, чи є хтось вдома і т. Д.
2019 приносить ще більше надій в індустрію розумних будинків, так як штучний інтелект розвивається семимильними кроками і голосові асистенти Apple HomePod, Google Home and Amazon Echo стають все більш масовими. У сучасному світі виробники комплектуючих для дому за замовчуванням вбудовують сенсори і технології Wi-Fi, ZigBee для того, щоб вони могли спілкуватися між собою і контролювати роботу один одного: см. Тостер, кава машина, світло, пилосос тощо.
Незважаючи на стрімке зростання споживчого ринку розумних пристроїв у early adopters, повноцінний успіх цієї області залежить від того, як швидко вони зможуть надати користувачам:

  • Більш зручний інтерфейс (і сумісність пристроїв між собою).
  • Доступну ціну.
  • Безпека даних.

На сьогоднішній день IoT / розумні будинки – це одне з найбільш перспективних напрямків, і розробники з усього світу беруть безпосередню участь в боротьбі з основними проблемами.

зручний інтерфейс
В середньому, покупець пристрої готовий витратити до 20 хвилин на його налаштування перед тим, як здатися і повернути його назад. Основна причина – це розбіжність очікувань і реальності. Заплативши 150 $ за розумну камеру, власник нового пристрою очікує, що його настройка пройде швидко, і воно буде працювати безпроблемно місяцями, а краще – роками. Натомість, користувачам часто доводиться витрачати багато часу і сил, щоб пристрій-таки запрацювало належним чином.
Розумні будинки – це відносно нова галузь, в якій ще немає напрацьованих вимог по юзабіліті або якості. В інших, більш усталених індустріях ситуація зі стандартами дещо ліпша: багато медичних і комерційні пристрої розроблені на основі загальноприйнятих специфікацій. Насправді не так вже й просто зрозуміти, що користувач вважає дружнім інтерфейсом і як саме девайси повинні працювати в системі. Велика частина часу при налаштуванні йде на установку мобільного додатка для розумного пристрою (наприклад, світла), створення свого аккаунта, підключення до мережі Wi-Fi, а потім – самого пристрою. Це якщо куплене пристрій не проявляє заводських проблем. Troubleshooting софтверних і хардверних проблем під час установки – окрема тема.
Зі збільшенням кількості користувачів розумних будинків, індустрія збирає все більше інформації, щоб зрозуміти, як можна поліпшити настройку і надати більш доступний дизайн «out-of-the-box». Хоча творці розумних асистентів (smart / voice / home assistants) не беруть участі в процесі розробки пристроїв безпосередньо, вони можуть вплинути на багато рішень, створюючи стандарти UX / CX, список технічних вимог (latency, performance, протоколи взаємодії). Наприклад, Amazon Echo недавно запустив фичу під назвою «proactive discovery», яка автоматично перевіряє наявність розумних пристроїв в радіусі і підключає їх. Це знизило кількість кроків під час налаштування з 13 до 2, а час настройки – з 15 до 1 хвилини.

Доступна ціна
Багато будуть готові автоматизувати тривіальні завдання по дому, якщо, звичайно, ціна не кусається. Більшість людей на етапі знайомства з розумними будинками вибирають лампи, завдяки простоті настройки і зрозумілому інтерфейсу. Потім вони часто додають термостат для контролю температури або розумну камеру, щоб стежити за тим, що відбувається, поки їх немає вдома. В такому випадку базова установка буде коштувати від $ 19.99 за камеру, до якої користувач може подконнектіться з мобільного додатку. Якщо ж він хоче удосконалити настройку і додати голосовий асистент і монітор, цінник може варіюватися від $ 50 до $ 480 (це при середній зарплаті за 2018: в США ~ $ 4K і в Україні ~ $ 350). Отже, питання полягає в тому, як можна зробити розумний будинок більш доступним для більшої кількості населення? У мене виникло кілька ідей, діліться своїми в коментарях:
«Do-it-yourself» (DYI) проекти. Технарі можуть створювати кастомізовані розумні пристрої, і часто за нижчою ціною, використовуючи Raspberry Pi або подібні системи для підключення і контролювання пристроїв.
Економія масштабу. У міру розвитку і збільшення кількості розумних пристроїв, виробники невпинно шукають шляхи зниження ціни за рахунок масштабу. Одна з основних моделей, які використовуються з цією метою, – випуск дешевих (і більш простих пристроїв) за замовчуванням, з можливістю апдейта до преміум фич, таких як комп’ютерне бачення, через підписку. від

Захист даних
Цифрові технології вже давно привчили нас до того, щоб зберігати всі в електронному вигляді: фотографії, документи, чати і т. Д. З появою розумних пристроїв, хакери можуть зламати дані з девайсів, як в хмарі, так і на фізичному пристрої. Наслідки цього можуть бути більш вагомими, ніж вкрадена кредитна карта або особистість. Ніхто б не хотів, щоб незнайомці отримали доступ до їх розумним камерам або дверей. Проблема безпеки і конфіденційності даних залишається основоположною в області технологій. Дослідження «Security Analysis of Emerging Smart Home Applications» розбиває уразливості на 2 категорії: надмірні привілеї (excessive privilege) і незахищений обмін повідомленнями (insecure messaging).
Надмірні привілеї – це пролом системи безпеки, коли мобільний додаток отримує доступ / права на операції, які йому насправді не потрібні для роботи. Коли шкідливі програми (malware) отримують необмежений доступ до SMS APIs або логи, це може привести до витоку особистої інформації (PII), включаючи пінкод або паролі. Один з основних методів запобігання таких сценаріїв – це кодування, агрегування і анонімізація даних.

Спільними зусиллями виробників пристроїв, центру сертифікації мобільних додатків і самих користувачів ми можемо знизити ризик компрометації даних. На мою думку, виробники в першу чергу повинні стояти на сторожі даних користувачів – починаючи з етапу проектування і системного дизайну продукту, застосовувати останні розробки захисту даних і закінчуючи ретельним тестуванням на потенційні проблеми з безпекою. Одного слабкої ланки буде досить, щоб скомпрометувати конфіденційність користувачів, і вони цього вже не пробачать. «Несподіваний» рада самим користувачам: нам потрібно стежити за тим, які програми ми завантажуємо і встановлюємо, де зберігаємо паролі і кому даємо доступ до наших пристроїв. Якщо ми будемо ставитися до цих речей халатно, виробники навряд чи зможуть нам допомогти.

Takeaways
Розумні будинки приносять з собою зручність і комфорт нових розробок, роблячи квартири, будинки, офіси і готелі більш чуйними і ефективними за допомогою мобільних телефонів і голосових пристроїв. Ви можете запитати, який бекграунд допоможе розробникам влитися в світ розумних будинків? Для подолання цих та інших поточних проблем, багато компаній шукають фахівців зі знанням (пишіть, якщо щось забула, доповню):

Firmware (на пристрої):
OS: Linux, Android-based (FireOS), FreeRTOS.
Протоколи: TCP / IP, RTSP, WebRTC, SIP.
Мови: C / C ++, embedded SW development.
Software (на стороні cloud): Java / Python / інший об’єктно-орієнтована мова програмування, AWS або інша хмарна платформа, яка надає набір сервісів для передачі даних і інших завдань в залежності від типу пристрою (приклади: AWS IoT, Rekognition, Kenesis, Greengrass , Sagemaker).

Передача даних:
Пристрою із сервером: зазвичай своя (іноді Патентірованний) версія протоколу для передачі даних.
Між пристроями: Wi-Fi, Bluetooth, ZigBee, Z-wave, Serial / UART.
інші:
Для voice-first пристроїв – також Alexa skill або подібне, ML, ASR / NLU / ER.
Для пристроїв з підтримкою мобільного додатка – стандартний набір технологій для мобільного розробки (С #, Java, Objective-C, React Native).

Scroll to top