Охорона і моніторинг майна за допомогою GSM мереж

У представленій аналітичній статті розповідається про основні методи і способи організації охорони об’єктів рухомого і нерухомого майна і способах повідомлення про пригоду за допомогою передачі з об’єктів охорони тривожних повідомлень власнику майна або на Пульт Централізованого Спостереження (ПЦС), використовуючи GSM канал.

Ваш стільниковий телефон сьогодні – це не тільки засіб зв’язку і спілкування, він здатний вирішувати і різні інші завдання! А саме він може служити вам вірним помічником при охороні віддаленого об’єкта.
Останнім часом питань безпеки надається особливе значення. З одного боку збільшується добробут наших громадян і їм є що охороняти, а з іншого боку криміногенна обстановка в Росії не зменшується вже протягом тривалого часу. Основним питанням, за технічної охорони об’єкта, стає своєчасне отримання тривожного повідомлення, а точніше його передачі до користувача і охоронних структур. Це питання вирішується із застосуванням таких каналів зв’язку:

  • виділений радіоканал
  • Комутовані (провідні) телефонні лінії
  • GSM канал

итрати на обслуговування та утримання системи малі. Як не сумно це звучить, але рівень телефонізації в нашій країні вкрай низький. А як бути з об’єктами на яких немає телефонних ліній зв’язку? Що робити якщо злочинці переріжуть телефонний кабель? Як контролювати телефонну лінію? До недавнього часу всі ці питання залишалися без відповіді.
Радіоканальні обладнання надійне в експлуатації і оперативне по доставці тривожних сигналів має інші слабкі сторони. Обмежена дальність, висока вартість, доставка повідомлень ТІЛЬКИ до пульта централізованого спостереження (ПЦС). Також треба отримувати ліцензію на використання радіочастоти і купувати радіоканал, що завжди дуже дорого і не завжди виправдано.
Саме тому в останні кілька років зростає популярність охоронного обладнання, що використовує GSM канал стільникового зв’язку. Ці прилади (GSM-сигналізації) можуть застосовуватися як для індивідуальної охорони, так і централізованої охорони з ПЦС. При цьому тривожний сигнал може бути відправлений одночасно на Пульт Централізованого Спостереження (ПЦС) і власнику, що дозволяє контролювати дії охоронних структур. Умови використання даних приладів наступні. Об’єкт, що охороняється повинен перебувати в зоні покриття GSM мережі і мати наявність мережі живлення 220В.
Устаткування, що використовують для передачі тривожного повідомлення GSM мережу, можуть передавати його за допомогою SMS або за допомогою голосового дозвону. Розглянемо ці способи докладніше.
Плюсом голосового дозвону є те, що він може здійснюватися не тільки на стільниковий, але і на міський телефон. Однак дозвон володіє дуже низькою інформативністю – це передача тільки конкретного події і неможливість фіксації подій, що відбуваються. Крім того, передача повідомлень в голосовому каналі має досить великий час дозвону, яке залежить від декількох мало прогнозованих факторів:
завантаження лінії стільникового оператора
телефон може бути вимкнений, ні до господаря або він не може ним скористатися і т.д. А якщо ще здійснюється дозвон на кілька номерів, то цей час зростає багаторазово. SMS повідомлення досить інформативні і дають повну картину про об’єкті, що охороняється (160 знаків дозволяють повноцінно описати тривожне повідомлення. SMS фіксуються не тільки на ПЦС-е і телефоні користувача, але і у оператора стільникового зв’язку. В спірних моментах можна запросити роздруківку з часом відправки SMS. SMS повідомлення йде з об’єкта на протязі 1-2 сек. і оповіщення всіх користувачів і ПЦС бере на себе центр оператора зв’язку.
Крім того, навіть якщо телефон користувача недоступний, він все одно отримає повідомлення, як тільки авторизується в мережі.
Крім цього на сьогоднішній день багато фірм створюють системи передають повідомлення по GPRS, MMS тобто відео, фото інформацію, використовуючи різні клієнти на телефонах користувачів. Даний напрямок перспективно так, як різні сервіси операторів зв’язку тільки будуть розвиватися. Однак не треба забувати, що масовий споживач має “середній” за можливостями телефон і досить економічний тариф.

Тому в статті ми будемо розглядати системи розраховані на масового споживача, з яким вартість охорони свого майна непомірно високою. Ця охорона повинна бути йому доступна, проста в експлуатації, не вимагати серйозного навчання (особливо це стосується людей похилого віку) і не заважати основній роботі і відпочинку.

На сьогоднішній день на ринку існує кілька систем охорони по GSM каналу. Розглянемо, що з себе повинна представляти хороша GSM сигналізація. Прилад повинен мати не менше 4 шлейфів з можливістю підключення будь-яких датчиків типу NC, NO. Бажано щоб ці зони були програмованими. Як приклад 24-годинні охоронні зони для пожежних датчиків або датчиків протікання, загазованості, температури, а також тривожні кнопки. Кількість зон дозволяє збільшити інформативність системи, а також організувати збір даних про стан будинку і їх зміни. Наприклад, освітленість (включення / вимикання світла), управління поливної системою, температура (управління опаленням). Для управління необхідна наявність релейних виходів, які можна програмувати до конкретних шлейфам або подій. Ці реле повинні бути достатньою потужними для безпосереднього керування силовими ланцюгами. У деяких сигнализациях є виходи типу “відкритий колектор” до яких необхідно додатково підключати силове реле.
Деякі охоронні прилади вміють охороняти кілька об’єктів незалежно один від одного шляхом розбиття на групи. Наприклад, незалежна охорона будинку та прибудови однієї централлю. Особливу увагу необхідно приділити наявності та якості вбудованого джерела безперебійного живлення з акумуляторною батареєю. БП і АКБ по 12 В повинні забезпечувати надійну роботу централі і підключених до неї датчиків при відключення мережі 220В протягом як мінімум доби – як правило це АКБ від 7 до 17 А / ч. Блок живлення повинен захищати АКБ від глибокого розряду, витримувати коротке замикання виходів живлення 12В і автоматично відновлюватися після зняття КЗ.
Наявність виносної індикації дозволяє візуально контролювати стан приладу і спрацювання датчиків. Це так само важливо при використанні електронних ключів Touch Memory, радіобрелків і Proximity карт для дистанційної постановки і зняття приладу під охорону.
Використовуються кілька способів постановки об’єкта під охорону. Найпростіший спосіб це скритна кнопка. У цього способу невисока захист. Також часто застосовуються ключі Touch Memory або Proximity карта. Практичний і сучасний спосіб недоліками, якого є зовнішній зчитувач і неможливість передачі сигналу тривоги в разі “входу під примусом”. Цих недоліків позбавлена ??кодонаборная панель внутрішньої установки. Крім того, клавіатура дозволяє оцінити стан централі і розмежувати допуск (паролі) між користувачами. Добре коли клавіатура використовується спільно з радіобрелка. Брелоки зручні в щоденному використанні і компактні, не мають зовнішніх приймальних пристроїв, а в екстрених випадках (втрата або розряд батарейки, вхід під примусом) можна скористатися можливостями клавіатури. Більшість приладів можуть зберігати в пам’яті до 255 останніх подій. Це важливо для охоронних структур, так як можна відновити картину подій навіть коли був відсутній зв’язок.
Для здачі об’єкта в експлуатацію, контролюючим органам, необхідна наявність діючих сертифікатів встановленого зразка. Для всіх систем необхідний сертифікат відповідності (РСТ), а для пожежних систем ще і сертифікат пожежної безпеки (ССПБ).
Важливо, передає чи GSM-сигналізація повідомлення одночасно декільком користувачами і пультів централізованого спостереження. Повідомлення для ПЦС повинні передаватися в зашифрованому вигляді (це підвищує надійність охоронного комплексу). Повідомлення для користувача повинні легко читатися і бути максимально інформативними. Добре коли в одному повідомленні повністю описується стан всієї системи. Тривога із зазначенням зони, стан централі, які реле включені, чи є мережа 220, заряд АКБ, стан телефонної лінії (якщо вона є).

Корисно, коли охоронні панелі працюють одночасно в декількох незалежних каналах зв’язку. Причому GSM канал є дублюючим і одночасно контролює телефонну лінію. Це дозволяє різко скоротити експлуатаційні витрати і збільшити надійність охоронної системи. Заміни наявного обладнання ПЦС не потрібно, тому що централі підтримують всі найбільш поширені протоколи обміну.

Scroll to top